İletişim: 351 55 57-353 4985

VİRÜS SALGININ HATIRLATTIKLARI

 

Virüs salgını sebebi ile;

Okullar tatil edilebilir,

Resmi daireler kapatılabilir,

İnsanlara, kalabalıklara girmeyin, öksürenden, aksırandan uzak durun diye tembihlenir,

Alışveriş merkezlerine gitmeyin diye tembihlenir,

Uçaklar uçmayabilir,

Çarşılar, pazarlar kapatılabilir, hatta;

Ülkeler sınırlarını kapatabilir,

AMMAA;

Hastaneler hiçbir zaman kapatılamaz, kapatılması dahi düşünülemez.

Başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık personeli 24 saat hastaların dertleri ile uğraşır, onları tedavi etmeye çalışırlar.

Onlar aksıran, tıksıran, öksüren hastaları muayene eder, hastalığını anlamaya çalışır. Tedavi programını yapar, serviste yatan hastalarını günde birkaç defa görür tekrar tekrar muayene eder.

Kontrole gelenleri, öksürüğü, burun akıntısı ne durumda diye kontrol eder.

Hekimler, hemşireler ve diğer sağlık personeli bunları yaparken diğer insanlardan farklı bir korunma tedbirlerine sahip olmadıkları gibi, onlardan daha çok korumasızlardır ve büyük risk altındadırlar. Olağanüstü korumalara da sahip değillerdir. Onların derdi hastalarının iyileşmesidir.

Bunları son zamanlarda artan, sağlık personeline yönelik şiddet eylemlerine bir hatırlatma olarak yazdım. Sağlık personelinin ne ifade ettiğini, hangi şartlarda ve anlayışta çalıştıklarını, toplumun bunu iyi anlaması gerektiği için bir hatırlatma olarak yazdım.

Sağlık personeline yönelik şiddet eylemlerini protesto etmek için zaman zaman yürüyüşler düzenlendi, hatta geniş katılımlı bir yürüyüş Ankara’da düzenlenecekti, virüs salgını meselesi ile ertelendi. Sağlık elemanlarına yapılan saldırılar ve “bize saldırmayın, taciz etmeyin” diye düzenlenen yürüyüşler ülkemiz için yüzkarası olduğu kadar, hepimizi mahcup eden hadiselerdir.

Burada siyasilere de büyük görev ve sorumluluk düşmektedir. Sağlık hizmetlerinde, sağlık personelini küçümseyen, vatandaşın yanlış anlamasına sebep olacak demeçlerden, beyanatlardan kaçınmaları gerekir. Ülkemizin tıp konusunda geldiği nokta çok iyidir. Bulunduğumuz yerden daha ileri değil de geri gidersek çok yazık olur. Tıp hassas bir konudur, temelinde heyecan, moral ve istek vardır. Hiçbir mesleğe benzemez.

Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu

Selçuk Üniversitesi Eski Rektörü

  • 12/03/2020
  • Prof. Dr. Abdurrahman Kutlu