İletişim: 0332 351 55 57 - 0332 353 49 85

Slider

 

Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de 1 içeride koronavirüs salgını ile mücadele güçlü bir şekilde devam ediyor. Bu salgının yanında maalesef kanser de mücadele edilen hastalıkların başında geliyor. Bilindiği kanser, dünyada ve ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklardan sonra ikinci mesaj gelen önemli bir toplum sağlığı problemidir.

4 Şubat Dünya Kanser Günü, kansere çocuk farkındalığı ve bilinçlenmeyi arttırmak için ülkemizde ve dünyada çeşitli etkinlikler yapılan, tüm toplumların kanserle mücadeleye davet önemli bir gündür.

 Kanser tanısı almak için yoğun sıkıntıya neden olur. Ama bu durum kesinlikle umutsuzluğa dönüşmemelidir. Erken teşhisin çok önemli olduğu bu hastalıkla mücadelede, Sağlık Bakanlığımız ve diğer kurumlarımızın bilinçlendirme çalışmaları, tarama programları ve erken tanı hizmetlerinin önemi onun geçen yıl artıyor. Ülkemizin en eski ve en köklü kanser örgütü olan Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu da kanserle mücadelede doğruların herkese ulaşmasını sağlamak, erken teşhis ve yaşam sürdürmek artmasına dikkat çekmek için sürdürüyor.

Kanserin meydana getirdiği ruhsal sonuçları, Bunların tanıma ve tedavi etme süreçleri önemlidir. Kanserin ruhsal ve toplumsal yönleri göz ardı edilmemesi gerekir. Kanser sadece bu hastalığa yakalanan bireyi değil tüm ailesini ve yakınlarını derinden etkileyen bir durum olarak değerlendirilmeli ve ona göre bir mücadele yaklaşımı geliştirilmelidir.

Unutmayalım ki tüm hastalıklara karşı olduğu gibi kansere karşı tedbirli olmak, erken adım atmak bizim elimizdedir. Yeter ki umutsuzluğa düşmeyip, mücadeleye devam edelim.

 

                                                                               Dr. Eyüp ÇETİN

                                                                  Konya Tabip Odası Başkanı

  • 04/02/2021