İletişim: 0332 351 55 57

Slider

 

Türk Tabipler Birliği mevcut yöneticilerinin “Zeytin Dalı Harekâtı” ile ilgili yapmış olduğu açıklama sonrasında gelişen süreçte Sn. Cumhurbaşkanımızın ifade ettikleri birliğin isminin başındaki “Türk” kelimesinin kaldırılması ile ilgili olarak görüşümüz şu şekildedir:


- Bu sürece bizleri getiren TTB açıklaması son derece talihsiz, gereksiz, odamızın da içinde olduğu birçok oda tarafından kınanan, buna neden olan yöneticileri istifaya davet ettiğimiz bir açıklamadır. Odaların birçoğu yerelde kınayan açıklamalar yapmışlardır. 18 Odamız da Ulusal anlamda ortak deklerasyon yayınlamıştır. 

- Suçlu Birlik değil, birliği bir süredir yöneten kişilerin zihniyetidir. Bu açıklama ile ilgili mevcut yöneticilerle ilgili hukukî süreç zaten başlatılmıştır. Suçlular inşaallah hak ettikleri cezaları alacaktır.

- Odalara üyelik zorunluluğunun kaldırılması, 12 Eylül darbe döneminin mesleğimize bir mirasıdır. Yerel odalar güçsüzleştirilmiştir. Bizlerin üyeleri aidatları kendileri öderler, kaynağında kesinti diye bir uygulama söz konusu değildir. Kaynakta kesinti memur sendikalarında mevcuttur. Özelde çalışanların zorunlu üyeliğinin kaldırılması bir yana Kamu ve Üniversite çalışanı meslektaşlarımızın odalara üye olma zorunluluğu yeniden getirilmelidir. 

- Sorun vatansever, milliyetçi, muhafazakar arkadaşlarımızın yerel odalarına sahip çıkmamalarıdır. Bu nedenle delege sayısı yüksek 2-3 il Merkez Konsey seçiminde belirleyici olmaktadır. Yeni üye kayıtlarıyla beraber, yerel delegasyon yapısının güçlenmesiyle Merkez Konseyi ilk seçimde yenilenecektir. 

- Bu nedenlerle Birliğimizin başındaki “Türk” ibaresinin kaldırılması konusundaki tasarrufun yeniden gözden geçirilmesi Sn. Cumhurbaşkanımıza arzımızdır. 

Bu konuda kendilerine ulaştırılmak üzere yukarıdaki hususları havî mesajımızı yazılı olarak ilettik. Allah ülkemiz, vatanımız, milletimiz ve mazlumlar için çalışan herkesin yardımcısı olsun.

Konya Tabip Odası 
Yönetim Kurulu Adına
Dr. Seyit Karaca
Başkan

  • 09/02/2018