İletişim: 0332 351 55 57

Slider

 

Üç semavi dinin gözbebeği olarak kabul edilen Filistin’in başkenti Kudüs’ ün ABD Başkanı Donald Trump tarafından seçim sürecinde siyonist lobisine verdiği sözü tutmak için İsrail’in başkenti olarak tanıma ve ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıma kararı İslam aleminde ve duyarlı tüm dünya halklarında büyük bir infiale sebep olmuştur. Kendi siyasi çıkmazlarından kurtulmak için bu kararı veren Trump, tüm dünya ülkelerini endişeye sürüklemiştir.

Kudüs, biz Müslümanların ilk kıblesidir, Hristiyan ve Museviler içinde kutsal topraklardır. Ama tüm dünyanın bildiği gibi Kudüs, Filistin’nin başkentidir. BM kararıyla bu durum kabul edilmiş ve Kudüs’ ün özel statüsü belirlenmiştir. İsrail’in yıllardır süre gelen hem fiziki hem de siyasi işgal girişimleri sürekli sonuçsuz kalmıştır. Yıllardır Filistinli Müslümanların çektikleri acılara sessiz kalan dünya ülkelerinin Trump’ın kararına karşı çıkmaları sevindiricidir.

Aklın almadığı ABD’ nin bu talihsiz kararına ilk anda en güçlü tepkiyi veren milletimiz, başta Cumhurbaşkanımız olmak üzere tüm devlet erkanı ve TBMM birlikte aynı düşünce ve infiali paylaşmaktadır.

Dünyaya barış mesajları veren, Filistin sorununu çözmek, bölgeye barış ve istikrar getirme temelinde uzun yıllardan bu yana arabulucu olarak davranan, dünya kamuoyuna kendi misyonunu bu şekilde anlatan ABD'nin bu kınanan tavrı, bölgede üzücü gelişmelere yol açabilir, çatışmalar doğurabilir, korkarız ki yeni insani dramlara sebep olabilir.

Biz Müslümanlar bu kararı şiddetle kınıyor ve reddediyoruz. Milli irade olarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ mizin bu konu ile ilgili ortak bildirisine imza atıyor ve aynen diyoruz ki; “Türkiye Cumhuriyeti'ni oluşturan 80 milyonun her bir ferdinin, BM kararları hilafına, Kudüs'ün tarihi statüsünü değiştirme yönündeki maceracı girişimlerin kesin ve tartışmasız bir şekilde reddetme iradesini dünya kamuoyuna ifade ve ilan ederiz." 

 

                                                                                       Dr. Seyit KARACA   

                                                                               Konya Tabip Odası Başkanı

  • 07/12/2017