İletişim: 0332 351 55 57

Slider

 

İnsanoğlu yalnız yaşayamayacağı için toplumsal yaşamın önemini bilerek yaşamalıdır. Toplumsal yaşamda engelli bireyler de her zaman vardır. Onların sorunları toplumun ortak sorunu olduğu için hep birlikte aşılması gerekmektedir. İşte bu bilinci arttırmak için Birleşmiş Milletler öncülüğünde tüm dünyada kabul görmüş olan 3 Aralık Dünya Engelliler Günü, engelli insanların yaşadığı sorunları aşabilmesi, hayat standartlarının yükseltilerek, topluma kazandırılması hususundaki girişimlerin güçlendirilmesi ve toplumsal hassasiyetin daha yükseklere taşınmasında önemli bir fırsattır. Engellilerin normal bir hayat sürmeleri ancak toplumun desteği ve duyarlılığı ile mümkündür.

Engelli vatandaşlarımızın haklarının korunarak, onların toplumsal yaşamdan kopmadan, dışlanmadan, herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmadan hayatlarını sürdürebilmeleri için çalışmak toplumsal bir görevdir. Bu yönde yapılan çalışmalar onların güvenlerini arttıracak, ortak yaşama katılmalarına olanak sağlayarak, karşılaştıkları sorunları aşmada, gelecek kaygısı taşımadan yaşama tutunmalarında onlara ve ailelerine güç verecektir. Ülkelerin gelişmişlik düzeyini gösteren unsurlardan biri de insanlarına, özelde ise engelli vatandaşlarına yönelik sağladığı hizmetler ve olanakların kalitesidir. Devletimiz de milletimizle el ele vererek, engelli, engelsiz her bireyin mutlu ve huzurlu bir hayat sürmesi için çalışmaktadır. Engelli vatandaşlarımızın yaşam şartlarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalar son yıllarda arttırılmış, sağlıktan, eğitime, istihdamdan, evde bakıma kadar temel hizmetlerin sunumunda önemli aşamalar kaydedilmiştir.

Toplumumuzda engelli haklarının unutulmaması temennisiyle Konya Tabip Odası Yönetim Kurulu adına, tüm engelli vatandaşlarımıza sevgi ve selamlarımı sunuyor, aileleri ve sevdikleriyle birlikte mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler diliyorum.

 

                                                                                                                                                                                                                                                                                 Dr. Seyit KARACA

                                                                             Konya Tabip Odası Başkanı

 

  • 03/12/2017