İletişim: 0332 351 55 57

Slider

 

19 Mayıs tarihi 99 yıl önce büyük Türk Milletine vurulmak istenen esaret zincirlerini parçalayıp atma kararlılığının ilk kıvılcımı ve aynı zamanda Millete olan inancın bir adıdır. 19 Mayıs, çarenin ancak Millette bulunduğunu anlamanın ve her zaman çareyi Millette aramanın anlamlı göstergesidir. Bağımsızlık ve özgürlük savaşının fiilen başladığı tarih olan 19 Mayıs 1919, Türk milletinin uyanışının sembolüdür.

Atatürk'ün liderliğinde ki Kurtuluş Savaşı'nın kazanılması, bayrağımızın özgürce dalgalandığı bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasının yolunu açmıştır. Bu anlamlı günün 99. yıldönümünü kutladığımız bugünde, bağımsız ve özgür bir millet olarak geleceğe güvenle bakabilmek için, geçmişte verilen mücadelelerin önemini genç kuşaklara en iyi şekilde anlatmalıyız. Çünkü dünyada maalesef zalimler ve onların zulümleri eksik olmuyor. Mübarek Ramazan ayına girecek olmanın sevincini yaşadığımız gün, terörist mantıkla yönetilen İsrail devleti masum Filistinli kardeşlerimize onursuzca saldırıp, onlarca şehit ve binlerce yaralıya sebep oldu. Bu yılın ilk aylarında ABD’ nin Kudüs kararı tüm dünya tarafından vehamet içinde karşılanmış ve reddedilmişti. Milli iradenin bir parçası olarak biz de ABD’yi şiddetle kınamıştık.  Tüm bunlara rağmen ABD, İsrail büyükelçiliğini Kudüs’e taşıdı ve bunun sonucunda katil İsrail, Filistinli kardeşlerimize saldırdı. İnsanlığın onurunu yerle bir eden iki ülkeyi de tekrar tekrar şiddetle lanetliyor ve kınıyoruz.

İşte bu insanlık dışı durumlardan her daim ibret alan bizim gençlerimiz, dünyadaki ilerleme yarışında ülkemizin en büyük güvencesi, milletimizin sahip olduğu en büyük zenginliktir. Gençlerimize güveniyor, ülkemizin geleceğe taşınması için azimle ve özveriyle çalışacaklarına inanıyoruz. Gençlerimiz, şunu çok iyi bilmelidir ki; sevgi, saygı, hoşgörü ve uzlaşma ortamı içinde her şeyin üstesinden gelinir.

Bu duygu ve düşüncelerle, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramınızı kutluyor, bu vatan için canlarını feda eden aziz şehitlerimiz ve ebediyete intikal eden gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum.

 

                                                                         Dr. Seyit KARACA

                                                              Konya Tabip Odası Başkanı

  • 18/05/2018