İletişim: 0332 351 55 57

Slider

 

Doğadaki tüm canlıların en önemli yaşamsal kavramı çevredir. Doğal çevrenin kirlenmesi evrensel bir sorundur ve çevre kirliliği tüm toplumun günlük yaşamını olumsuz etkileyen bir olaydır.

Sanayileşmenin, küresel ısınmanın ve nüfus artışının hızla ilerlediği günümüzde çevreye karşı duyarlı olmak başlıca görevimizdir. Doğanın güzelliklerini korumak ve çevre kirliliğini önlemek insanlığın ortak vazifesidir. Tüm ülkeler teknolojideki hızlı gelişme, sanayileşme, plansız yapılaşma ve bilinçsiz tüketimden kaynaklanan, geleceğimizi tehdit eden çevre sorunlarının çözümü konusunda ortak çalışmalar yürütmektedir.

Her yıl farklı bir teması olan Dünya Çevre Günü’nün bu yılki teması “plastik kirliliğini yenmek” olarak belirlenmiştir. Bu temanın amacı plastik atıkların ekonomik değerini artırmak ve ekonomik döngüsünü sağlamak, toplanarak iade edilen atıklardan kazanılacak parayla okyanuslar ve karadaki plastik kirliliğini azaltmak, ayrıca bu yöntemle atık toplama işini bir mesleğe çevirip istihdam sağlamaktır.

Çevre sorunlarıyla mücadelenin en önemli aşamalarından biri ise bu konuda çocuk yaşlardan başlayarak toplumda hassasiyetin artırılması, tüm vatandaşlarımızın bu hususta bilinçlendirilmesidir. Çevremizi, doğal değerlerimizi korumak ve gelecek nesillerimize taşımak önemlidir. Nefes aldığımız havanın, içtiğimiz suların, yaşadığımız çevrenin temiz olmasının yolu, çevre kirliliğine engel olmaktan geçer.

Bu düşüncelerle, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nün çevre sorunları konusunda toplumsal farkındalığın artmasına katkı sağlamasını temenni ediyor, daha yeşil, daha temiz bir çevrede tüm insanlığa sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam diliyorum.

 

                                                                                  Dr. Seyit KARACA

                                                                       Konya Tabip Odası Başkanı

  • 05/06/2018