İletişim: 0332 351 55 57

Slider

 

Annelik ulvi bir makamdır. O makamın sahibi anneler, sınırsız sevmenin, karşılıksız korumanın canlı abideleri, her birimizin ilk öğretmenidir.

Anne, ilahi bağlanışın, şefkatle kucaklamanın, var etmek için yok olmayı bile göze alan fedakarlığın canlı temsilcileridir. İnsanlar arasında bizi bizden daha çok düşünen, bizi bizden daha çok seven sadece anne kalbidir. Her insan, anne vasıtasıyla yaşama yönelir. Anne, hayatta gideceği istikameti bilmeyen çocuğa yön gösteren, onun geleceğini aydınlatan sönmeyen bir meşaledir. Toplumun temel taşı olan ailenin kurucu, koruyucu, yönlendirici temel unsuru annedir.

Bizi millet kılan hassasiyetlerin ilk duygusal bağları annemizin eliyle aile içinde teşekkül eder. Aile bağları ve eğitimi ile güçlenen milletin varoluş temellerini genel anlamda kadınlarımız, özel anlamıyla da annelerimiz inşa eder. Sevgi, inanç, hürmet, umut, sabır gibi erdemleri, ilk olarak onlardan öğreniriz. Onlar verdikleri terbiye ile çocuklarını, çocukları üzerinden bütün bir milleti hayata hazırlarlar. Onlar, varlığımızın, hayatımızın gerçek mimarları, öğretmenleridir. O nedenle de annelerimiz gerçekten kutsal varlıklardır. Biz ne kadar büyürsek büyüyelim onların taşıdığı ve temsil ettiği anlam asla küçülmez, değerini yitirmez. Hatta varlığımızın vazgeçilmez unsurlarını annemize yakıştırarak, onunla bütünleştirerek ifade ederiz; ‘Ana dil’, ‘ana yurt’, ‘ana vatan’, ‘anayasa’ gibi. Özellikle ana vatanımız olan Anadolu’da bu böyledir.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm annelerimizin Anneler Günü’nü hürmetle kutluyor, hepsine sağlıklı ve uzun ömürler diliyorum.

 

 

                                                                       Dr. Seyit KARACA

                                                            Konya Tabip Odası Başkanı

  • 12/05/2019