HABER DETAYI

  • 249
image

14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun

Tarih: 14-03-2023

Bir insanı yaşatmanın tüm insanlığı yaşatmak olduğuna inanan, bu şiarla çalışan saygın bir mesleğin mensupları olarak Cumhuriyetin başından beri kutlanan 14 Mart Tıp Bayramı’nı bu sene yaşadığımız deprem felaketleri nedeniyle değişik duygularla karşılıyor ve aslında kutlayamıyoruz.

Kökenleri çok çok eskiye dayanan tıp bayramının tarihinden ve öneminden kısaca bahsedecek olursak; Osmanlı padişahı II. Mahmut döneminde, Tıphane-i Amire ve Cerrahhane-i Amire adıyla Tıbbiyenin 14 Mart 1827'de kurulması Türkiye'de modern tıp eğitiminin başladığı gün olarak kabul edilmekte ve "Tıp Bayramı" olarak kutlanmaktadır. İlk kutlama, aslında 14 Mart 1919 yılında işgal altındaki İstanbul'da, tıbbiye talebesi Hikmet Boran'ın öncülüğünde işgali protesto için tıbbiyelilerin bir araya gelmeleriyle gerçekleşmiş ve ilk direnişi başlatan meslek grubu olan hekimler vatanı savunma hareketinde öncü olmuşlardır. Bunun için 14 Mart bir taraftan da Tıbbiyelilerin Kurtuluş için başlattıkları mücadelenin de yıl dönümü sayılır.

O gün olduğu gibi bugün de bu önemli mirasın temsilcileri olan Türk doktorları ne zaman gerekse en ön safta yer almışlardır. Ülkemizde 2020 yılında başlayan ve yaklaşık 2 yıl süren Covid-19 salgınında olduğu gibi ya da son yaşadığımız deprem felaketinde bölgeye koşa koşa gidip depremzedelerin hayatlarını kurtarmaya, onları tedavi etmeye çalıştıkları gibi…

14 Mart Tıp Bayramı, adı bayram olsa da aynı zamanda Türkiye'deki tabiplerin problemlerinin de konuşulduğu, tartışıldığı bir anma ve kutlama günüdür.

Konya Tabip Odası Yönetim Kurulu olarak bu yıl 14 Mart haftası boyunca süren birtakım etkinliklerle bu haftada meslektaşlarımızla birlikte olmak istemiştik. 14 Mart akşamı hep birlikte yemek yiyecek ve problemlerimizi dillendirecek, yemek sonrası bir türkü konseri dinleyecek, başka bir gün ise bir tiyatro oyunu izleyecek ve nihayetinde de hafta sonunda gelenekselleşmiş ağaç dikme törenini yapacaktık. Ancak 6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş'ta; sabaha karşı Pazarcık merkezli 7,7 ve öğlen saatlerinde Elbistan merkezli 7,6 büyüklüğündeki iki depremde, bugünkü verilerle yaklaşık 46.000’den fazla insanımızı kaybettik. Etkinliklerimizi iptal ettik ve etkinlikler için yapacağımız harcamaları ve ayrıca odamızın bütçe imkânları elverdiğince deprem bölgesinde kullanılmak üzere AFAD’a bağış yapma kararı aldık. Deprem felaketi sonrasında ve de salgın döneminde sağlık sistemimizi ayakta tutmak için gece gündüz özveriyle gayret gösteren hekimlerimize ve sağlık çalışanlarımıza şükranlarımı sunuyorum.

Son zamanlarda sağlık sisteminde birçok konuda önemli iyileştirmeler yapılmış olsa da bazı sıkıntılar, eksiklikler, çözüm bekleyen problemler bulunmaktadır. Bu yoğun ve stresli çalışma koşullarında; problemlerin asgari düzeyde hissedilmesi için doktorlarımızın herkesin yardımına, güvenine ve desteğine ihtiyaçları vardır. Ülkemizin büyük fedakârlıklarla yetiştirdiği her hekimden azami düzeyde faydalanması gerektiğine inanıyoruz. Bu nedenle tüm yöneticilerimizin ve vatandaşlarımızın bu konuda hassasiyetle, anlayışla davranmalarını umuyor ve istiyorum.

Sağlık alanındaki tüm problemlerin çözülmesini diliyor, insanı yaşatmayı, insanlığa nitelikli bir yaşam sunmayı hedefleyen, saygın ve onurlu mesleğimizi büyük bir adanmışlıkla yapan doktorlarımız ile diğer sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı'nı kutluyorum. Depremlerde kaybettiğimiz hekimlerimize ve vatandaşlarımıza bir kez daha Allah’tan rahmet, yaralılarımıza acil şifalar diliyorum.

 

   Prof. Dr. Bahadır ÖZTÜRK

                                                                                  Konya Tabip Odası Başkanı

 

Diğer Haberler

15 TEMMUZ MİLLETİN ASALETİDİR..

Tam 7 yıl önce 15 Temmuz gecesi karanlık güçlerin maşası olan fetöcü hain teröristler tarafından ç..

Şehit Dr. Ekrem Karakaya'yı Unutmadık, Unutturmayacağız..

Bugün burada Uzman Doktor Ekrem Karakaya’nın bir yıl önce canice hayattan koparılışının yıl dönümü ned..

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNDUK..

Başkanımız Prof. Dr. Bahadır Öztürk, Konya Büyükşehir Beledi..