HABER DETAYI

  • 541
image

Hekimlerimizi Yeniden Kazanmalıyız

Tarih: 02-11-2021

Tıp fakültelerinde  gün aşırı nöbetler, nöbet ertesi normal mesaiye devam, intörn doktorların hasta getir/götürden laboratuvara kan tüplerini taşımaya kadar her türlü ayak işinde kullanılmaları sıradan hadiselerdir, bunları hepimiz biliriz. 

Geçtiğimiz günlerde elim bir trafik kazasında kaybettiğimiz Dr. Rumeysa Berin Şen ile tıp fakültelerinde asistan doktorların yoğun çalışma temposu tekrar gündeme geldi. Aradan geçen yıllara rağmen aynı problemleri konuşuyoruz, maalesef gündelik yaşamda değişen hiçbir şey yok. 

Tıp eğitimi, doktorluk mesleği fedakarlık ve yoğun çaba gerektirir. Bu bilinçle tıbbiyeli olunur. Ancak onlara iyi eğitim ve mesleklerini icra edebilecekleri güzel şartlar ve imkanlar sağlamak da hepimizin sorumluluğunda olmalıdır. 

Yoğun hasta bakan, nöbeti fazla, sık malpraktis davalarına muhatap olma potansiyelli, özellikle cerrahi branşlar da asistanlıkta tercih edilmez hale gelmiştir. Bu konuda ivedi düzenlemeler yapılması gerekiyor. Aksi takdirde kısa bir süre sonra cerrahi branşlarda hekim bulamayacak konuma geleceğiz.

Randevular uzamasın diye poliklinikte günde 100-150 hastaya bakmak zorunda kalan doktoru memnun edemezsiniz. Sayıya endekslenmiş performans uygulamasıyla randevuları eritiyoruz, ama doktorları ve hastalarına hizmet etme aşkını kaybediyoruz. 

Emeği değersizleşen bir hekim mutsuzdur. Hasta hekim ilişkisinde saygı ve güven esastır. İtibar kaybına uğramış hekimin hastasına faydası olamaz. 

 Bu ulvi mesleği sevgi ve muhabbetle icra eden hekimlerimizi, meslektaşlarımızı yeniden kazanmalıyız.

 

KONYA TABİP ODASI 

YÖNETİM KURULU

Diğer Haberler

15 TEMMUZ MİLLETİN ASALETİDİR..

Tam 7 yıl önce 15 Temmuz gecesi karanlık güçlerin maşası olan fetöcü hain teröristler tarafından ç..

Şehit Dr. Ekrem Karakaya'yı Unutmadık, Unutturmayacağız..

Bugün burada Uzman Doktor Ekrem Karakaya’nın bir yıl önce canice hayattan koparılışının yıl dönümü ned..

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNDUK..

Başkanımız Prof. Dr. Bahadır Öztürk, Konya Büyükşehir Beledi..