HABER DETAYI

  • 638
image

Pandemide Son Durum

Tarih: 26-07-2021

2020 Mart ayının ortalarında ülkemizde ilk ölümle kendini hissettiren Pandemi ile mücadelemiz bir yılını doldurmaktadır. COVID-19 Pandemisinin tam olarak sonlanmaması bunun devamında Konya’nın yüksek riskli iller arasında olması nedeni ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. Daha önce sizlerle bir araya geldiğimiz de ‘’artık uzun bir süre COVID-19 Pandemisi ile yaşamayı öğrenmemiz, ona göre davranış ve yaşam biçimi geliştirmemiz gerekiyor‘’ demiştik. Geldiğimiz noktada aşının bulunmuş olması, bir yıldır kısıtlamalar ile yaşamamız hem ön cephede mücadele eden sağlık camiasında hem de tüm vatandaşlarımızda bıkkınlık ve rehavetin had safhada olduğunu görmekteyiz. Biz sağlık camiası Pandeminin başından bu yana inanılmaz bir mücadele ile üzerimize düşeni fazlası ile yapma gayreti içinde olduk. 30.000’e yakın vatandaşımız ile birlikte 300 civarında meslektaşımız ve mesai arkadaşımızı bu uğurda kaybettik. Hepsine Allah’tan rahmet milletimize ve yakınlarına başsağlığı diliyorum.

Vaka sayılarının genelde düşmesine rağmen Karadeniz sahil kentleri haricinde Konya, Karaman ve Aksaray illerinin yüzsek riskli iller arasında sayılması bizi yeniden üzmüştür. Konya olarak bu tablonun acilen değiştirilmesi, bu sayıların daha aşağılara çekilerek bu potadan çıkılması gerektiğini düşünüyoruz. Gelinen bu noktada öncelikle her fert kendini sorumlu ilan etmelidir. MASKE, SOSYAL MESAFE VE HİJYEN konusunda ne kadar dikkatli davranıp davranmadığımızı kontrol etmeliyiz. Bizler sağlıkçılar olarak bu mücadeleden yıpranmış ve tükenme noktasına geldiğimizi bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Bu tablonun olumlu yönde değişmesi hep birlikte sorumlu davranmaktan geçmektedir. Aksi halde esnafımıza uygulanan kısıtlamaların devam etmesi kaçınılmaz olacaktır. Lütfen tüm sağlık çalışanlarının emeklerinin, çabalarının boşa gitmemesi ve iş yerleri kapalı olan evine ekmek götüremeyen küçük esnafımızın hakkını gözetmek için duyarlı davranalım ve sorumluluklarımızı yerine getirmek için azami gayret gösterelim.

Konya Tabip Odası olarak, Konya’nın baştan bu yana ilk üçte yer alması son dönem de yüksek riskli iller arasında olmasının sebeplerinin başında;

 1) Maske, Mesafe Kurallarına uymamak,

 2) Toplu organizasyonlar,

 3) Aile içi ziyaretlerinin devam ettirilmesi olarak değerlendiriyoruz.

          Aşının bulunmuş olması ve uygulanması hepimizi mutlu etmiştir. Aşı bu durumda tek silahımızdır. Fakat % 100 koruyucu değildir. Aşı olmak hastalanmayacağımız anlamına gelmemektedir. Aşının, hasta olan aşılı kişilerin daha hafif atlatması ve hastane ile yoğun bakıma düşmemelerini sağlayacağına inanıyoruz. Dolayısı ile aşı olanların tedbirler konusunda esneklik göstermemeleri gerekmektedir. Kaldı ki ülkemizdeki aşılama oranları şu anda bağışıklama oranlarından çok uzaktır. Şu anda ülkemizde 1.705.000 kişiye ikinci doz aşı uygulanmıştır. Bu nedenle vatandaşlarımızın hem sağlık camiasına, hem de esnafımız içinde bulunduğu durumu düşünerek daha dikkatli olmaları bizlere güç verecektir.

          Bundan sonra il bazında tedbirlerin alınacağını düşünürsek;

          Konya Tabip Odası olarak Konya için önerilerimiz şunlardır;

  • Şehrimize ve ilçelere giriş çıkışlar HES kodu ile yapılmalı, enfekte olanlar yurtlarda misafir edilmelidirler.
  • Genellikle uyulmasa da hafta sonu sokağa çıkma yasağından dolayı hafta içi alışveriş merkezleri mesafe kurallarını zorlamakta olduğundan HAFTA SONU SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI KALDIRILMALIDIR.
  • Hafta içi 21:00 den sonraki sokağa çıkma yasağı 19:30 çekilerek, EV ZİYARETLERİ ve OTURMALARI ENGELLENMELİDİR.
  • Hastane randevusu alanlar, köpeklerinin aşı kartı ve diğer bahane sebepler ile sokakta dolaşanlar etkin bir denetimle engellenmeli para cezaları uygulanmalıdır.
  • Düğün ve kına organizasyonları 30 kişi ile genellemekten ziyade salonun kapasitesi ve havalandırma gibi ekipmanlarına bakılarak her salona ayrı kimliklendirme yapılmalıdır. Bu düzenleme kişileri kaçak, illegal organizasyonlardan koruma amaçlı denetlenmelidir.
  • Olası bir 3. dalgada Üniversite hastaneleri COVİD-19’ dan arındırılarak eğitim eksiksiz bir şekilde devam ettirilmelidir.
  • İl Hıfzısıhha Kurullarında sağlık bürokratlarının yanında ( Konya Tabip Odası, Eczacılar Odası, Diş Hekimleri Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Odası gibi ) Sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri bulunmalıdır. Artık toplantı yapıyormuş gibi yapmaktan vazgeçip gerçek toplantılar yaparak istişare kanalları açık tutulmalıdır.
  • Yeni personel alımları ile insan kaynağının güçlendirilmesi için Valiliğimiz tarafından gerekli makamlara gerekli yazışmaların yapılmasını talep ediyoruz.

     Pandeminin en kısa sürede yok olması ve hep birlikte sağlıklı, mutlu günlerde buluşmak ümidi ile saygılarımı sunarım.

 Dr. Eyüp ÇETİN

  Konya Tabip Odası Başkanı

Diğer Haberler

15 TEMMUZ MİLLETİN ASALETİDİR..

Tam 7 yıl önce 15 Temmuz gecesi karanlık güçlerin maşası olan fetöcü hain teröristler tarafından ç..

Şehit Dr. Ekrem Karakaya'yı Unutmadık, Unutturmayacağız..

Bugün burada Uzman Doktor Ekrem Karakaya’nın bir yıl önce canice hayattan koparılışının yıl dönümü ned..

KONYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜRLERİMİZİ SUNDUK..

Başkanımız Prof. Dr. Bahadır Öztürk, Konya Büyükşehir Beledi..